Co to jest suchy zębodół?
10.jpg Suchy zębodół jest to powikłanie mogące wystąpić po usunięciu zęba. Jakie są przyczyny powstania suchego zębodołu? Dolegliwość ta związana jest z nieprawidłowym gojeniem się rany poekstrakcyjnej. W prawidłowych warunkach po ekstrakcji w zębodole tworzy się skrzep, który następnie w wyniku fizjologicznych przemian zamienia się w tkankę i zasklepia ranę.Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza, bądź predyspozycje pacjenta mogą spowodować nie wytworzenie się, bądź usunięcie takiego skrzepu z rany. Pozwala to bakteriom na rozwój w miejscu po usuniętym zębie,Pacjenci z chorobami układu krzpenięcia, bądź cukrzycą są znacznie bardziej podatni na wytworzenie się suchego zębodołu.Aby uniknąć tego nieprzyjemnego powikłania należ:
  • nie płukać intensywnie jamy ustnej przez 48h po ekstrakcji
  • nie pić gorących napojów w dniu ekstrakcji, gdyż może to spowodować rozpuszczenie skrzepu
  • nie palić papierosów i nie pić alkoholu, gdyż powoduje to znacznie gorsze gojenie się rany
  • nie szczotkować intensywanie zębów w okolicy rany w dniu usunięcia, ani niczego tak nie wkładać

Suchy zębodół zdarza się najczęściej po skomplikowanych ekstrakcjach, szczególnie gdy niezbędne było dłutowanie. Czasami zaszycie rany zapobiega wystąpieniu tego powikłania, ale nie jest to regułą, gdyż i po założeniu szwów może się pojawić. Szwy w większości przypadków nie są potrzebne ze względu na samoistne gojenie się zębodołu, a zakłada się je gdy rana poekstrakcyjna jest rozległa.

Objawy suchego zębodołu. Suchy zębodół objawia się bólem o wysokim natężeniu w miejscu po usunięciu zęba pojawiającym się na 2-3 dzień od ekstrakcji. Czasami występuje też gorączka i ogólne złe samopoczucie. Jak leczyć suchy zębodół?

Będąc w domu należy przyjąć środki przeciwbólowe i jak najszybciej udać się do stomatologa, który taki zębodół przemyje odpowiednimi środkami odkażającymi i umieści w nim lekarstwo o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Po takim zabiegu powinno być już znacznie lepiej, choć czasami należy go powtórzyć 2-3 razy w przeciągu 2-5 dni. Istnieje też metoda wspomagania leczenia suchego zębodołu za pomocą lasera biostymulacyjnego.

Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl