Co to jest tlenek cynku?

Tlenek cynku jest to tzw. wypełnienie czasowe/opatrunek, które lekarz stomatolog zakłada najczęściej na 1-6 miesięcy do zęba.

Dentysta decyduje się na takie rozwiązanie, gdy próchnica jest na tyle głęboka, że dalsze jej usuwanie mogłoby spowodować dojście do miazgi zęba (czyli nerwu), co w większości przypadków musiałoby zakończyć się leczeniem kanałowym. Tego sposobu leczenia nie można zastosować, gdy próchnica jest na tyle zaawansowana, że właściwości tlenku cynku nie są w stanie zapobiec rozwijającemu się zapaleniu miazgi (nerwu).

Dzięki swoim właściwościom powoduje:

  • ograniczenie rozwoju bakterii w ubytku,
  • remineralizację pozostawionej zębiny dotkniętej próchnicą,
  • powstanie od strony miazgi jeszcze jednej cienkiej warstwy twardej tkanki zęba - zębiny, zmniejszając tym prawdopodobieństwo dojścia do nerwu przy ponownym opracowywaniu ubytku.

Tlenek cynku występuje w postaci proszku, który po zmieszaniu z eugenolem (płynem) przybiera konsystencję plasteliny. W takiej postaci wkładany jest do ubytku, gdzie pod wpływem śliny ulega stwardnieniu w ciągu godziny. Przez ten czas należy pwostrzymać się od jedzenia i picia.

W zależności od tego jak doczyszczony był ubytek, a także od predyspozycji pacjenta takie leczenie może zakończyć się sukcesem, bądź porażką. Porażką w tej sytuacji jest obnażenie miazgi, czyli dotarcie do nerwu przy ponownym opracowywaniu ubytku (czyli po tych 1-6 miesiącach). Najczęściej jednak takie leczenie przynosi pożądany efekt, szczególnie u osób młodych.

Jaki jest koszt założenia tlenku cynku/opatrunku?

W zależności od gabinetu jest to koszt od 30 do 100 zł (plus cena znieczulenia od 20 do 100 zł).

Zakładanie opatrunku leczącego w postaci tlenku cynku jest refundowane przez NFZ.

Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl