Co to są zęby mądrości i czy trzeba je usuwać?
14.jpg

Zęby mądrości to tak zwane ‘ósemki’, czyli trzecie zęby trzonowe wyrzynające się jako ostatnie zęby stałe. Czasami mija nawet kilkuletnia przerwa pomiędzy wyrznięciem się 'siódemki' a pojawieniem się 'ósemki'. W wyjątkowych sytuacjach np. u osób starszych, leżące w kości zęby mądrości pod wpływem sił działających na kość szczęki/żuchwy, wywoływanych przez noszenie protezy dentystycznej zaczynają proces wyrzynania.

Proces wyrzynania się 'ósemek' w większości przypadków nie jest niestety przyjemny i często sprawia duże dolegliwości bólowe. Zeby mądrości uznawane za narząd szczątkowy są najczęściej usuwane, gdyż mogą powodować różnego rodzaju problemy:

  • Bedąc ostatnimi wyrzynającymi się zębami, często brak jest na nie miejsca, co sprawia, że wyrzynają się zrotowane lub poza łukiem zębowy.
  • W wielu przypadkach zawiązki tych zębów ustawione są w kości pod kątem, co może powodować np. napieranie na drugie trzonowce - ‘siódemki’ i tłoczenie zębów przednich (najczęściej dolnych).
  • Częste są też sytuacje niecałkowitego wyrznięcia ‘ósemek’. Przykryte częściowo przez dziąsło są idealnym miejscem do gromadzenia się płytki nazębnej i rozwoju próchnicy, gdyż pacjent nie jest w stanie doczyszczać takiego zęba. Powoduje to bolesne, nawracające stany zapalne i tworzenie się tzw. kieszeni patologicznej, w której gromadzi się jedzenie powodując zaognianie się procesu zapalnego.

Zęby mądrości u części pacjentów pojawiają się w sposób bezbolesny, ustawiają się równo w łuku i służą przez bardzo długie lata. Taka sytuacja nie jest jednak częsta i w większości przypadków należy je usunąć, gdyż powodują więcej kłopotów niż pożytku.

Zabieg usuwania ‘ósemek’ zależny jest od stanu ich wyrznięcia oraz ich anatomii (są to zęby bardzo zróżnicowane pod względem liczby korzeni). Dlatego też, przed ich ekstrakcją należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Najczęściej jest to pantomogram, gdyż uwidacznione są na nim zęby mądrości, a także reszta zębów i okolicznych struktur. W zależności od wymienionych wyżej czynników ich usunięcie może być prostą ekstrakcją, bądź skomplikowanym zabiegiem dłutowania.

Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl