Próchnica zębów.
2.jpg

Próchnica jest to choroba zakaźna dotykające nasze zęby, za którą odpowiedzialne są bakterie, głównie z rodzaju paciorkowców. Tak jak w przypadku większości chorób tak i w tym do jej wywołania potrzebne są nie tylko bakterie, ale przede wszystkim sprzyjające warunki otoczenia. W przypadku próchnicy są nimi:

 • niedokładne mycie zębów, co skutkuje odkładanie się płytki nazębnej (czyli bakterii, resztek pokarmów itd.) i kamienia nazębnego
 • częste podjadanie pomiędzy głównymi posiłkami, co systematycznie dostarcza bakteriom pożywienia i pozwala na ich rozwój
 • jedzenie/picie dużych ilości pokarmów próchnicotwórczych (np. chipsy, cukierki, słodzone napoje gazowane)
 • podatność tkanek zęba (np. zęby u dzieci i młodzieży, osoby z defektami szkliwa, zmniejszone wydzielanie śliny)

Aby doszło do powstania ubytku próchnicowego nie wystarczą same bakterie (które i tak bytują w jamie ustnej większości z nas), ale też muszą zaistnieć inne czynniki, które będą temu sprzyjały, a są wymienione powyżej.

Jakie są objawy próchnicy?

kolor

Próchnica to nie zawsze są czarne plamki na zębach. Ciemniejsze zabarwienie zęba może być wywołane przez wiele innych przyczyn. Oczywiście próchnica też może być tego powodem, ale równie dobrze ciemny kolor może dawać osad z kawy, herbaty czy palenia papierosów. Dlatego, też jeśli chodzi o kolor to ubytek próchnicowy może mieć barwę od śnieżnobiałego przez kremowy, żółtawy, brązowy aż do czarnego. I dlatego należy zgłaszać się do dentysty na wizyty kontrolne, gdyż on będzie potrafił rozróżnić te plamy, które faktycznie są próchnicą.

ubytek (dziura)

Rozpuszczanie tkanek zęba może powodować widoczne ubytki tych tkanek, ale nie zawsze musi być to wielka dziura, którą zobaczymy gołym okiem. Próchnica jest chorobą podstępną i często zdarza się, że mimo iż z zewnątrz ząb wygląda na zdrowy, tkanki zęba wewnątrz są w stanie rozpadu. Związane jest to z procesami remineralizacji szkliwa (czyli wyłapywania przez szkliwo fluoru ze śliny), czyli odbudowy utraconych tkanek. Powoduje to zakamuflowanie procesu próchnicowego, który doszedł już wcześniej do zębiny, a wtedy nie da się już go powstrzymać. I pozornie zdrowy ząb z zewnątrz w środku jest znacznie zniszczony przez próchnicę.

ból

Ból zęba jest odczuciem bardzo indywidualnym i kiedy u jednych osób próchnica o średnim stopniu zaawansowania będzie wywoływała już ból, u innych głęboki ubytek próchnicowy takiego bólu nie wywoła. Poza tym ból zęba nie zawsze oznacza próchnicę (może być spowodowany nadwrażliwością zębiny, wyrzynaniem się ósemek, obecnością kieszeni partologicznej obok zęba). Niemniej jednak w przypadku odczuwania bólu należy zgłosić się do dentysty, aby mógł on mógł ocenić co jest jego przyczyną.

Gdzie najczęściej powstaje próchnica?

 • w bruzdach na powierzchni żującej zębów
 • na powierzchniach stycznych, czyli pomiędzy zębami; ten rodzaj ubytku jest szczególnie niebezpieczny, gdyż ciężko jest go wykryć z powodu słabej widoczności tych powierzchni; aby zapobiec rozwojowi tego typu próchnicy należy używać codziennie nitki dentystycznej.
 • w okolicy szyjki zęba
 • na powierzchni korzenia, gdy w wyniku parodontozy nastąpiło odsłonięcie powierzchni korzenia

Jak powstaje ubytek próchnicowy?

Powstawanie ubytku próchnicowego jest procesem długotrwałym i nie pojawia się on z dnia na dzień. Co prawda w zębach dzieci oraz osób młodych próchnica postępuje znacznie szybciej niż u dorosłych, ale mimo wszystko nadal trwa to jakiś czas.

Poniżej przedstawiamy etapy powstawania ubytku próchnicowego.

 • spożycie pokarmu
 • bakterie będące w jamie ustnej dostają kolejną dawkę pożywienia, gdyż w naszym jedzeniu znajdują się składniki niezbędne dla ich rozwoju, czyli cukry
 • bakterie produkują kwasy
 • pH w jamie ustnej spada w wyniku działania wyprodukowanych kwasów
 • następuje rozpuszczenie szkliwa przez kwasy, czyli demineralizacja (na tym etapie jest to próchnica początkowa)
  • odpowiednie doczyszczanie tego miejsca oraz profilaktyka fluorkowa są w stanie zatrzymać proces próchnicowy, a nawet doprowadzić do jego odwrócenia, czyli remineralizacji
 • brak interwencji prowadzi do tego, że kolejne posiłki powodują odkładanie się płytki nazębnej na naszych zębach, a nieprawidłowe czyszczenie ciągły dostęp bakterii do pożywienia, co powoduje dalsze rozpuszczanie kolejnych warstw szkliwa i powstanie próchnicy powierzchownej
  • W tym przypadku potrzebna jest już ingerencja lekarza. Próchnicę należy usunąć i założyć wypełnienie (plombę). Jest to zabieg bezbolesny.
  • Tego rodzaju ubytki są bardzo trudne do rozpoznania dla pacjenta, dlatego tak ważne są częste wizyty kontrolne (przynajmniej 2 razy do roku, a osób z dużą tendencją do próchnicy 4 razy do roku).


Próchnica jest to proces rozpuszczania twardych tkanek zęba (szkliwo, zębina, cement) przez kwasy, które produkowane są przez bakterie. Ubytek próchnicowy z początku płytki i łatwy do wyleczenia, w przypadku nie zastosowania odpowiednich środków leczniczych, pogłębia się zajmując kolejne tkanki zęba aż dochodzi do miazgi (nerwu zęba) powodując jego zapalenie, a następnie martwicę, co znacznie komplikuje początkowo dosyć proste leczenie.

 • ciągła obecność sprzyjających warunków do rozwoju próchnicy oraz brak interwencji stomatologa prowadzi do dalszego rozpuszczania następnych warstw zęba (zębiny) i pogłębiania się ubytku (próchnica średnia)
  • Takim ubytkiem musi zająć się lekarz dentysta. Należy usunąć rozmiękłe tkanki zęba i założyć plombę. U części pacjentów będzie to zabieg bezbolesny, inni mogą odczuwać dyskomfort, który można wyeliminować za pomocą znieczulenia.
 • Gdy ubytek średniej głębokości nie zostanie wyleczony, będzie cały czas się pogłębiał, mimo nawet bardzo dokładnego czyszczenia zębów. Rozpuszczanie przez kwasy kolejnych warstw tkanki zęba spowoduje powstanie próchnicy głębokiej.
 • Jeżeli próchnica nie zostanie usunięta dochodzi do zapalenia miazgi (nerwu), co w konsekwencji kończy się koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Należy pamiętać o kontrolnych wizytach u lekarza dentysty (przynajmniej dwa razy w roku, a u osób ze skłonnością do próchnicy 4 razy w roku). W większości gabinetów przeglądy są bezpłatne, więc nie naraża nas to na koszty. Dzięki takiej kontroli oszczędzamy sobie niepotrzebnego bólu, gdyż usuwanie próchnicy na początku rozwoju jest niebolesne. Często nie ma nawet potrzeby borowania, a tylko zastosowania związków fluoru o wysokim stężeniu, które doprowadzą do odwrócenia procesu próchnicowego. Dodatkowo wizyty kontrolne pozwalają na dużą oszczędność pieniędzy, gdyż leczenie ubytków głębokich, leczenie kanałowe, czy też usuwanie zębów są zabiegiem znacznie kosztowniejszymi niż leczenie próchnicy mniej zaawansowanej.

Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl